خانه / معرفی انجمن

معرفی انجمن

اهمیت تشکیل انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان

صلح به عنوان بزرگترین ضرورت جمعی مهم‫ترین خواسته‫ی تاریخ بشر بوده است ،هرگاه خشونت گسترده شود نه تنها که جامعه مسیر سازندگی را طی نمی‫کند و تمام ظرفیتها در جهت بدبختی جامعه  به کار گرفته می‫شوند. به عنوان مثال جوامعی که در شرایط جنگی به سر می‫برد بیشترین امکانات  را در جهت تخریب، ویرانی و نابودی ظرفیت‫های انسانی و مالی مورد استفاده قرار می‫گیرند. نمونه‫ی واقعی این واقعیت تلخ افغانستان است. همین امروز  بیشترین کمک‫های جامعه جهانی در بخش نظامی و مهار شرایط جنگی به مصرف می‫رسد. این درحالی است که بخش‫های غیر نظامی به بودجه‫ ی بسیاری نیازمند اند.  با توجه به فقر شدید کشور در زمینه ی ادبیات صلح با تشکیل این چنین مراکزی می توان علاوه بر مطالعه ی علمی مشکلات و موانع پیش روی صلح در کشور  راه حل هایی را توسط نخبگان و متخصصان به دست اندرکاران حوزه ی صلح ارایه کرد.

اهمیت و ضروت تشکیل «انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان» را می توان از سه منظر مورد توجه قرار داد.

 • جامعه علمی ما در رابطه با مقوله صلح با ضعف ادبیات و کمبود واژگان علمی در حوزه های مختلف روبرو است لذا تشکیل چنین تشکیلاتی که صلح را به طور تخصصی مورد بررسی قرار دهد، بسیار حائز اهمیت خواهد بود و در تولید محتوای علمی و الفبای صلح کمک خواهد کرد.
 • برقراری صلح و آشتی بین مردم افغانستان اقدامی فرهنگی و اجتماعی و گسترده را نیز می طلبد که این مهم در انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان مورد توجه قرار گرفته است.
 • صلح در افغانستان بایستی فراگیر و همگانی باشد و تحقق آن همکاری و همدلی همه اقوام و اقشار مختلف افغانستان را می طلبد و این مهم جز با تاسیس تشکیلاتی گسترده و منسجم از درون مردم افغانستان میسر نخواهد شد.

در افغانستان بیش از چندین نهاد وجود دارد که به مقوله صلح می پردازند با وجود این، تشکیلاتی که به صورت علمی و فرهنگی در قالب سازمانی منسجم و گسترده  به موضوع صلح بپردازد تا به اکنون تاسیس نشده است.

انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان به همت و همدلی جمعی از دانشگاهیان ،دانشجویان و فرهنگیان افغانستانی در ایران و افغانستان تشکیل شده است.

این انجمن با اتخاذ دو رویکرد علمی/پژوهشی و فرهنگی/ اجتماعی در پی آن است که صلح را با استفاده از حداکثر ظرفیت های علمی و فرهنگی موجود، نزد مردم افغانستان تامین نماید و جهت نیل به این اهداف کمیته هایی تخصصی بر مبنای رویکرد های فوق پیش بینی شده است.

نظر به رویکرد علمی، انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان بر آن است گروه‌های علمی را از میان دانشجویان و اساتید به منظور  تولید محتوای آموزشی و تربیت مربیان و مدرسان در فرآیند صلح سازی، فراهم آورد.

در زمینه فرهنگی نیز  در تلاش است تا از حداکثر ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی موجود که مورد اعتماد و اعتبار اقشار مردم و جامعه می باشند، برای ترویج و تحکیم صلح بهره گیرد.

اهداف و راهبردهای انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان:

انجمن مطالعات بین‌الملل صلح افغانستان نهادی فراجناحی، غیرسیاسی و مردمی می‌باشد که بدون نگاه قومی، مذهبی، نژادی، جنسیتی تنها به ‌منظور تعقیب، تعمیق و به‌وجود آوردن صلح پایدار و مثبت، با عنایت به قواعد نسل سوم حقوق بشر و سند توسعه پایدار و هم‌چنین در راستای اهداف قطعنامه ۲۲۵۰ شورای امنیت سازمان ملل متحد و با در نظر داشت هنجارها و ارزش‌های اسلامی در افغانستان، با اهداف زیر تشکیل شده است:

۱- حفظ، احترام به کرامت انسانی، حمایت از زندگی مسالمت‌آمیز و سلامت جسمی و روانی انسان‌ها توأم با آرامش و صلح، بدون در نظر گرفتن هرگونه تبعیض میان آن‌ها.

۲- نهادینه کردن عنصر اندیشه، منطق و گفتمان در فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، علمی و…، و تحکیم روابط دوستانه و صلح‌جویانه میان اقوام، مذاهب و…، از طریق تدوین پروگرام‌ها و برنامه‌های مدون آموزشی صلح.

۳- تلاش در جهت حل منازعات، رفع خشونت و برقراری تفاهم و صلح پایدار میان اقوام مختلف و تلاش برای گسترش، تعمیق و استحکام صلح میان انسان ها.

۴- آماده سازی بستر مناسب جهت اشاعه‌ی فرهنگ صلح در جامعه با بهره‌گیری از اندیشه‌ها، افکار و تجارب نخبگان علمی، فرهنگی.

۵- تبلیغ و ترویج روحیه‌ی صلح‌ طلبی در جهت ارتقای توانمندی زنان و جوانان با بهره‌گیری از ظرفیت بالای آن‌ها و با تکیه بر منابع غنی دینی، فرهنگ ملی و آموزه‌های حقوق بشری در عرصه‌های ملی و بین‌المللی.

وظایف و فعالیت‌ها:

به‌منظور نیل به  اهداف  مذکور در ماده ۱ این اساسنامه، انجمن اقدامات زیر را به‌‌عمل خواهد آورد:

 1. ایجاد تعامل و روابط علمی و فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی بین محققان و متخصصانی که به‌گونه‌ای با موضوع صلح مرتبط هستند.
 2. همکاری با نهادهای ملی و بین‌المللی در زمینه‌ی صلح، به‌ منظور نشر تجارب علمی، پژوهشی و تبادل اطلاعات و ایجاد زمینه‌های همکاری در جهت ارتقای کمی و کیفی پلان‌ها؛
 3. ترغیب و تشویق پژوهشگران و تجلیل از محققان و استادان ممتاز فعال در حوزه صلح؛
 4. تشکیل گردهمایی‌های علمی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای ترویج و ارتقای صلح پایدار؛
 5. انتشار کتب و نشریات علمی در حوزه صلح؛
 6. ارایه‌ی خدمات آموزشی و پژوهشی؛
 7. تشکیل کارگروه‌هایی در قالب کمیته، در راستای فعالیت‌های علمی و فرهنگی؛
 8. تدوین منابع آموزشی و تولید محتوای تعلیمات علمی صلح در سطوح مختلف؛
 9. آموزش مربیان و میسیونر‌های (سفیران) صلح در راستای تقویت، ارتقا و تحکیم صلح پایدار.

فعالیت های انجام گرفته انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان

انجمن مطالعات بین‌الملل صلح افغانستان ارتباطاتی سازنده با نهادها یا موسسات دولتی و غیر دولتی برقرار کرده است در زیر عنوان برخی از این نهادها و موسسات آمده است:

سفارت افغانستان در ایران، دفتر اطلاعات سازمان ملل متحد، سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)، شورای عالی صلح افغانستان(معین سخنگوی شورای عالی صلح)، مرکز مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه افغانستان، (دکتر فرامرز تمنا)، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، انجمن علمی مطالعات صلح ایران، موزه صلح تهران، مرکز بین المللی گفتمان صلح برای همه، موسسه معراج، موسسه پژوهشی انتشاراتی منشور فرهنگ صلح، دانشگاه مفید قم، دانشگاه پردیس فارابی تهران، دانشگاه گوهرشاد، دانشگاه ابن سینا شعبه مزار شریف، موسسه علمی، آموزشی چتر دانش، خانه اندیشمندان علوم انسانی در ایران.

هدف کلی این انجمن در واقع بسیج  مردمی بالاخص جوانان فعال، مستعد و تحصیل کرده افغانستانی در سراسر جهان و تبدیل هر افغانستانی به  عنوان سفیر و پیام آور صلح  است.

از ویژگی هایی که انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان را از سایر تشکل ها و نهادها متمایز می سازد، بین المللی بودن، مشارکت اقوام مختلف افغانستان و رعایت برابری جنسیتی اعضای هیات مدیره آن است.

اعضای کنونی هیات مدیره انجمن متشکل از اقوام پشتو، تاجیک و هزاره و اوزبیک می باشد و شامل ۱۱ خانم و ۱۲ آقا می باشد که اشخاصی دارای مدرک دکترا، ارشد و کارشناسی یا فعال فرهنگی هستند.

گستره فعالیت های انجمن وسیع است و منحصر به یک شهر و کشور نمی باشد. از این رو تشکیل چنین انجمنی جهت ترویج و تحکیم صلح، آن هم توسط مردم افغانستان اقدامی بی سابقه، ارزشمند و از طرفی ضروری می باشد و امیدواریم با همدلی هم و همکاری نهادهای مردمی، دولتی و بین المللی بتوانیم قدمی در راستای تعالی رفاه و آرامش جامعه برداریم و دین خویش را نسبت به بشریت ادا نماییم.

 

فهرست فعالیت های انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان از بهمن ماه ۹۶ تا اکنون:

 • نشست هم اندیشی با اساتید افغانستان برای تشکیل انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان (۲۸ بهمن ۹۶)، دانشگاه پردیس فارابی تهران
 • نشست انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان با همکاری کانون دانشجویان افغانستانی این دانشگاه با موضوع «فرصت ها و ظرفیت های انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان» (۲۲ اسفند ۱۳۹۶- دانشگاه مفید قم)
 • نشست «نقش فرهنگیان و دانشجویان در ترویج صلح در افغانستان» با همکاری انجمن دانشجویان افغانستانی دانشگاه قم «۲۹ فروردین ۱۳۹۷- دانشگاه قم»
 • وبینار علمی «صلح از میان جنگ با تاکید بر افغانستان»، با ارائه آقای دکتر منصور نژاد، ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • نشست «نقش زنان در تحکیم و ترویج صلح در افغانستان» با افتتاح کمیته صلح و زنان انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان در مزار شریف با حضور نماینده کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ساحه مزار شریف (۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷، دانشگاه ابن سینا مزار شریف)
 • جشنواره بزرگ صلح و سلامت با همکاری انجمن علمی صلح ایران و افتتاح کمیته صلح و سلامت انجمن توسط آقای نصیر احمد نور سفیر افغانستان در ایران، ۲۶ اردیبهشت ۹۷، خانه اندیشمندان علوم انسانی
 • جلسه هم اندیشی با موزه صلح تهران، ۹ خرداد ۱۳۹۷، موزه صلح تهران
 • جلسه هم اندیشی با موسسه معراج در قم (خرداد ۱۳۹۷)
 • نشست هم اندیشی با مرکز بین المللی گفتمان صلح برای همه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، دفتر این نهاد
 • جشنواره هنر برای صلح با همکاری انجمن دانشجویان افغانستانی خوارزمی، افتتاح کمیته صلح و هنر انجمن توسط آقای جمال انصاری، مسئول بخش دانشجویی سفارت افغانستان، دکتر سرور مولایی و استاد مهدی میرزایی، ۲۰ تیرماه ۹۷، دانشگاه خوارزمی
 • جلسه هم اندیشی با سفیر افغانستان در ایران و هیات همراه ایشان در سفارت، تهران، ۳۱ تیرماه ۱۳۹۷، سفارت افغانستان
 • کارگاه بررسی اسناد صلح سازمان ملل متحد در دفتر سازمان ملل در تهران، ۲۸ تیرماه ۱۳۹۷
 • کارگاه صلح در خانواده کمیته صلح و سلامت انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان ۲۵ مرداد ۹۷
 • جلسه هم اندیشی با موسسه منشور فرهنگ صلح،( ۳۰ مرداد ۹۷)
 • همکاری در برگزاری کارگاه صلح در خانواده با موسسه منشور فرهنگ صلح،۱۳ شهریور ۹۷
 • نشست علمی صلح در افغانستان، بیم ها و امیدها، با همکاری انجمن دانشجویان افغانستانی دانشگاه پردیس فارابی تهران، با سخنرانی آقای دکتر فرامرز تمنا رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت امور خارجه افغانستان، استاد اسدالله زائری معین سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان، آقای دکتر نسیم جعفری، ۱۴ شهریور ۹۷، دانشگاه پردیس تهران
 • نشست صاحبان ایده مهاجران افغانستانی با آقای لورانس هارت و دکتر صفری از مدیران ارشد سازمان بین المللی مهاجرت(IOM) در افغانستان و ایران، ۲۷ شهریور ۹۷، مرکز اطلاعات سازمان ملل
 • نشست وضعیت افغانستان در اقدام دیوان کیفری بین المللی با همکاری موسسه علمی چتر دانش با سخنرانی: استاد سید محمد عالمی معاون سفیر افغانستان در لاهه هلند، آقای دکتر ذاکر حسین، آقای دکتر نژندی منش و خانم دکتر جدلی از اساتید برجسته حقوق ایران(۲۸ مهرماه ۹۷)، ساختمان چتر دانش
 • فراخوان خوانش داستان کوتاه و شعر با گویش«دری» با مضمون صلح (آبان ماه ۹۷)
 • برگزاری جشنواره بزرگ صلح و کودکان با همکاری موسسه علمی پژوهشی منشور فرهنگ صلح با حضور مدیر موزه صلح تهران و کارگردان مشهور ایرانی، حبیب احمد زاده (۲۹ آبان ماه ۹۷)
 • برپایی کارگاه های دوره ایی آموزش مقاله نویسی با همکاری کانون دانشجویان افغانستانی دانشگاه مفید (۳۰ آبان ۹۷)، دانشگاه مفید
 • همایش بزرگ صلح، زنان و حقوق بشر با همکاری انجمن دانشجویان افغانستانی دانشگاه خوارزمی، با حضور سفیر افغانستان و هیات همراه ایشان و نمایندگان مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و اساتید دانشگاه کابل و فعالان حقوق زن (۵ دی ماه ۹۷)، دانشگاه خوارزمی
 • دیدار اعضای مرکزی کمیته صلح و زنان انجمن با خانم قائم مقامی، کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، ۱۷ دی ماه ۹۷، دفتر اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران
 • اشتراک در سمینار بین المللی صلح و گردشگری شهری، ۲۲ دی ماه ۹۷، دانشگاه تهران
 • دیدار با آقای شفیق شرق رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در ایران ۶ بهمن ماه ۹۷