خانه / فعالیت های ما / همایش ها / برگزاری همایش بزرگ صلح،زنان و حقوق‌بشر

برگزاری همایش بزرگ صلح،زنان و حقوق‌بشر

🕊همایش بزرگ صلح، زنان و حقوق بشر به همت انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان در تاریخ پنجم دی ماه سال ۱۳۹۷ برگزار شد.🕊

این همایش که در سالن ابوریحان دانشگاه خوارزمی برگزار شد کمیته صلح و زنان انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان در ایران رسما افتتاح گردید.

در این همایش سفیر افغانستان به همراه هیات همراه شامل مسئول بخش دانشجویی، آقای انصاری و مسئول بخش فرهنگی آقای شرق و به نمایندگی از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد خانم نازنین قائم مقامی کتابدار این سازمان و خانم عالیه عطایی نویسنده افغانستانی حاضر بودند.

این مراسم که توسط انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان و با همکاری انجمن دانشجویان افغانستانی دانشگاه خوارزمی برگزار شد، پس از اجرای زنده سرود ملی دو کشور ایران و افغانستان توسط گروهی هنری دلسرایان، ابتدا آقای ابراهیمی دبیر انجمن دانشجویان افغانستانی دانشگاه خوارزمی به مهمانان خیر مقدم گفت و در خصوص انجمن خوارزمی مطالبی ارائه نمود‌.
سپس آقای مصطفی کابلی دبیر انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان به همراه دو تن از اعضای هیات مدیره این انجمن‌ از اقوام مختلف افغانستان با سه زبان دری، پشتو و ازبیکی به ارائه سخنرانی پرداختند.


مصطفی کابلی در خصوص اهداف و ضرورت تشکیل انجمن توضیحاتی ارایه کرد وی به نقش جوانان در صلح سازی و ترویج صلح تاکید نمود و اظهار داشت انجمن مطالعات بین الملل صلح از همه ظرفیت های موجود نزد جوانان افغانستان بهره خواهد گرفت وی در پایان سخنانش از نهادهای داخلی و بین المللی جهت حمایت از اقدامات و فعالیتهای صلح طلبانه این انجمن درخواست همکاری و مساعدت نمود. آقای عبدالرحمن نورزه ایی از قوم پشتون هیات مدیره این انجمن نیز در خصوص حفظ همدلی و اتحاد بین اقوام افغانستان سخن گفت و از حضور خود در انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان ابراز خرسندی کرد.
تاکید به برادری و همدلی بین مردم افغانستان و همزیستی مسالمت آمیز و ابراز رضایت از اهداف و اقدامات انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان از مواردی بود که عضو هیات مدیره ازبک زبان انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان به آن اشاره کرد.


سخنران بعدی خانم مسعوده جمشیدی دبیر کمیته صلح و زنان و اعضای هیات مدیره این انجمن ضمن ارائه برنامه های این کمیته، از افتتاح کمیته صلح و زنان در مزار شریف افغانستان گفت و ابراز امیدواری کرد که این کمیته در ایران بتواند به اهداف خود در خصوص جامعه هدف مهاجران دست یابد.


دکتور نور در این همایش با ابراز خرسندی از برگزاری چنین نشست هایی به دست قشر جوان و تحصیل کرده مهاجر افغان، بیان داشتند که صلح برای ما اهمیت حیاتی دارد و ما دهه هاست که درگیر یک جنگ تحمیل شده توسط عوامل بیرونی هستیم. ایشان خاطر نشان ساختند بحث صلح در قرآن کریم نیز مورد تأکید قرار گرفته است و اگر منازعه ای بین دو گروه ایجاد شود، دستور قرآن کریم آن است که، کسانیکه درگیر آن نیستند به دنبال صلح و اصلاح باشند و اگر کسی به دنبال صلح است و اراده قوی داشته باشد، موفق می شود.
دکتور نور افزودند کشور ما تشنه صلح است و امروز بنده خوشحالم که این نسل جوان، فهیم و تحصیل کرده ما با نیت صادقانه و خالصانه به دنبال صلح هستند و امیدوارم که این گروه در مأموریت خود سربلند و پیروز باشند و اینکه بانوان ما در ادای این رسالت پیش قدم باشند امیدواری بیشتر می گردد؛ زیرا آنان از روحیه لطیف تر و عواطف بیشتری برخوردارند و آسیب پذیری ایشان نیز از جنگ بیشتر است در حالیکه نقشی در جنگ افروزی ها ندارند و لذا امید میرود که گوش شنواتری هم برای خواسته های آنان وجود داشته باشد و خداوند متعال این توفیق را نصیبشان نماید.
سفیر محترم کشورمان اضافه نمودند که صلح برای کشور ما یک ضرورت است و باید نخبگان ما وارد صحنه شوند؛ توقع آوردن صلح از بیرون به جا نیست، بلکه بیرون عامل اساسی منازعات در کشور ما بوده است؛ امید است که نسل تحصیل کرده ما در این راه گام بردارند.
ایشان خاطر نشان ساختند که کشور ما از ظرفیت های بالایی برخوردار است که استفاده از آن ها بدون امنیت میسر نیست و امنیت بدون صلح و آشتی فراهم نمی شود و با آشتی، صلح و امنیت کشور ما مسیر توسعه پایدار، پیشرفت و رفاه را در پیش خواهد گرفت. دکتور نور ابراز امیدواری نمودند که بانوان ما فعالتر شوند و نتایج مطلوب را داشته باشیم و ما باور داریم که بانوان ما از این توانایی برخوردارند، همچون خانم سیماسمر که یک بانوی نمونه در خدمت رسانی به مردم در دوره های دشوار جنگ و نا امنی بوده است.

ایشان تأکید داشتند که امروز شرایط در افغانستان برای بانوان فراهم است و همه دروازه ها و زمینه ها به روی آنان باز اند و محدودیت های قانونی وجود ندارد، جدا از برخی مشکلات که مربوط به برخی سنت های ناپسند است که این هم مسئولیت نسل تحصیل کرده و بخصوص بانوان است، که در یک مبارزه فرهنگی بادوام با آن مقابله نمایند.

خانم عالیه عطایی نویسنده افغانستانی نیز در سخنانی به نقش و جایگاه زنان در جامعه و محدودیتهای آن پرداخت.

پیغام خانم دکتر ماریا دوتسنکو رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد به علاقمندان صلح توسط نماینده ایشان خانم قائم مقامی قرائت شد و پیام تصویری ایشان نیز برای حضار به نمایش در آمد.


پنل سخنرانی نیز با اشتراک آقای جمال انصاری، مسئول بخش دانشجویی، آقای شفیق شرق، مسئول بخش فرهنگی سفارت افغانستان و آقای مختار حیدری، محقق حقوق بشر و خانم دکتر بتول حیدری استاد دانشگاه و خانم قائم مقامی کتابدار سازمان ملل در رابطه با مشکلات فرهنگی، اجتماعی فراروی زنان برگزار شد.
ایشان در نقش دبیر علمی طرح بحث کردند و از کارشناسان در خصوص موضوعات مذکور دعوت کردند.
آقای مختار حیدری ابتدا خود را معرفی کرد و به سوابق کاری و تحصیلاتش اشاره داشت. سپس به زمینه ها و عوامل خشونت علیه زنان در جامعه اشاره کردند. از جمله:
قرائت نادرست از آموزه های دینی از جمله موضوعاتی بود که حیدری به آن پرداخت. در این مورد دوران طالبان را نمونه آورد که طالبان از حضور زنان در اجتماع، مکاتب، مراکز آموزشی و… با استناد به دین جلوگیری می کردند. وی ادامه داد: فرهنگ جامعه؛ باور عمومی و غالب این است که زن حق فعالیت های اجتماعی را ندارد.
استاد دانشگاه کاتب رفتار و برخورد حاکمان گذشته افغانستان با زنان در این مورد به سخن از عبدالرحمن درباره زنان اشاره ای داشت و نتیجه گرفت که از باب “الناس علی دین ملوکهم” مردم نیز به پیروی از حاکمان دیدگاه که نسبت به زنان دارند، زن را موجود ضعیف می پندارند.
در این پنل آقای جمال انصاری، سکرتر سوم و مسئول دانشجویی سفارت از مسئولان دانشگاه خوارزمی جهت ارتقاء کمیت و کیفیت دانشجویان مهاجر افغان در این دانشگاه تقدیر نمود و تأکید داشتند که این دانشجویان سفیران صلح برای افغانستان و جامعه بین الملل خواهند بود . ایشان‌ بر لزوم گفتمان سازی در حوزه صلح و تبدیل آن به یک خواست عمومی اشاره داشتند.
آقای شفیق شرق، آتشه فرهنگی سفارت نیز در سخنان خویش بیان داشتند که وضعیت زنان در افغانستان، قبل از دوره امارت طالبان حتا بهتر از برخی کشورهای منطقه بود. آقای شرق با اشاره به افراطیت ترویج‌شده علیه زنان در دوره‌ی حاکمیت طالبان افزود که از سقوط امارت طالبان حدود ١٨سال می‌گذرد، ١٨سال برای دولت‌سازی و توسعه‌ی یک کشور مدت طولانی نیست، افغانستان در طی این مدت دستاوردهای خوبی داشته است و تبعیض در برابر زنان در قوانین کشور ما جای ندارد. ایشان یادآور شدند که زنان نقش بسیار مهمی در دولت‌سازی پسا ٢٠٠١داشتند و دارند و حضور زنان در دستگاه حکومت، نهادهای عدلی، پارلمان، رسانه‌ها، دانشگاه‌ها و مکاتب افغانستان گسترده می‌باشد.
آقای شرق با تاکید برحاکمیت قانون افزود که افغانستان از نظر داشتن قوانینِ خوب در وضعیت مناسبی قرار دارد و در قوانین افغانستان تبعیض مثبت برای زنان درنظر گرفته شده است. ایشان افزودند که تلاش بیشتر در جهت حاکمیت قانون یک نیاز است و می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

از فعالان صلح و دست اندرکاران صلح در این مراسم از سوی کمیته صلح و زنان انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.
ایستگاههای سلامت بیماری های زنان توسط کمیته صلح و سلامت در این همایش نیز برپا شده بود.
در جریان این همایش دو کلیپ با موضوع زنان که به همت کمیته صلح و زنان انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان تهیه شده بود ارائه گردید.
نمایشگاه طراحی با مضمون صلح و زنان و آثار صنایع دستی و خوراک های محلی زنان افغانستان از دیگر برنامه های این همایش بود که با استقبال شرکت کنندگان همراه شد.

درباره‌ی زهیر کابلی

زهیر کابلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *