خانه / فعالیت های ما / نشست ها / نشست هم اندیشی «انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان» با «مرکز گفتمان صلح برای همه»

نشست هم اندیشی «انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان» با «مرکز گفتمان صلح برای همه»

نشست هم اندیشی جهت تعامل و همکاری های دو جانبه «انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان» با «مرکز گفتمان صلح برای همه» روز سه شنبه ۲۹  خرداد ۱۳۹۷ برگزار شد.

این جلسه سه ساعته به دعوت آقای دکتر حشمدار مدیر عامل « مرکز گفتمان صلح برای همه» در دفتر ایشان در تهران برگزار گردید.

در ابتدا آقای  دکتر حمید حشمدار  ضمن خوش آمد گویی به اعضای «انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان» به معرفی «مرکز گفتمان صلح برای همه» پرداخت و در خصوص  فعالیت های  انجام شده توسط این مرکز و ظرفیت های آن نکاتی را بیان داشت.

آقای مصطفی کابلی از اعضای هیات مدیره انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان ضمن تشکر از مسئولین «مرکز گفتمان صلح برای همه» ، به معرفی انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان پرداخت و از فعالیت ها و برنامه های صورت گرفته توسط این انجمن مطالبی را بیان کرد.

کابلی در ابتدا به چگونگی تشکیل انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان اشاره کرد و ضمن پرداختن به اهمیت تشکیل انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان، رویکرد «فرامرزی» و «میان رشته ایی» بودن این انجمن را از جمله ویژگی هایی دانست که آن را از سایر نهادهایی که در افغانستان به مقوله صلح می پردازند متمایز می سازد.

عضو هیات مدیره انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان اظهار داشت: «نهادهای زیادی در افغانستان وجود دارند که به موضوع صلح می پردازند اما چرا برخی از این نهادها نتوانسته اند به نتایج مطلوبشان برسند موضوعی است که بایستی در این خصوص آسیب شناسی های لازم صورت گیرد.»

وی با بیان اینکه اعضای موسس انجمن از اقشار دانشگاهی، دانشجویی و مدنی تشکیل شده است از اشتیاق و ظرفیت های بالای جوانان مهاجر در ایران خبر داد و ابراز امیدواری کرد با استفاده از این ظرفیت ها و با همکاری سایر نهادها بتوانیم قدمهای موثری در راستای صلح سازی و ترویج آن برداریم.

محمد مهدی باقری دیگر عضو هیات مدیره انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان ضمن ارائه توضیحاتی از عملکرد چند ماهه انجمن، سن انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان را بسیار جوان عنوان کرد و اظهار داشت با وجود اینکه از تشکیل انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان چندی نمی گذرد توانسته ایم با برگزاری برنامه ها و نشست های متعدد با موضوع صلح و نیز ایجاد ارتباط با سایر نهادهای ملی و بین المللی در افغانستان و ایران زمینه همکاری های مشترک را فراهم آوریم.

باقری ضمن بیان اینکه نهادهای زیادی در افغانستان وجود دارند که به موضوع صلح می پردازند، رقابت و فعالیت در این عرصه را  بسیار دشوار عنوان کرد و خاطر نشان ساخت انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان جدیت لازم را برای رقابت در این عرصه دارا می باشد و ظرفیت بالای انجمن را مورد تاکید قرار داد.

 

عنایت الله کاظمی عضو دیگر هیات مدیره انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان  با اشاره به ماده ی اول منشور ملل متحد،  فلسفه ی وجودی شورای امنیت و اهمیت و ضرورت پرداختن به مساله ی صلح  را مورد بررسی قرار داد. کاظمی اظهار داشت راهکار حل معضل وجود خشونت و منازعه  در کشورهای منطقه بایستی با راهکاری در درون خودشان حل شود و افزود راهبرد انجمن ما تعقیب راههای دستیابی به صلح مثبت در سطوح فردی، خانوادگی، ملی و بین المللی است.

کاظمی خاطر نشان کرد: هدف ما باید صلح پروری به معنی اشاعه ی صلح از طریق فرهنگ سازی و آموزش مبانی و مفاهیمی چون هم پذیری یا گسترش صلح در تمامی ابعاد باشد.

وی در ادامه به بررسی، ضرورتها و همچنین برخی از چالش ها و مشکلات فراروی صلح پرداخت.

در ادامه این جلسه کلیپی از فعالیت های «مرکز گفتمان صلح  برای همه»  به نمایش گذاشته شد.

بحث و تبال نظر در خصوص تعاملات و همکاری های بیشتر موضوع گفتگوی طرفین تا پایان این جلسه سه ساعته بود.

درباره‌ی زهیر کابلی

زهیر کابلی

همچنین ببینید

نشست انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان با مسئولین موزه صلح تهران

روز چهارشنبه مورخ ۹ خرداد۱۳۹۷،جمعی از اعضای هیئت مدیره انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *