خانه / فعالیت های ما / همایش ها / برگزاری جشنواره هنر برای صلح

برگزاری جشنواره هنر برای صلح

🖋جشنواره بین المللی تحت عنوان هنر برای صلح با همت انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان  و با همکاری انجمن دانشجویان افغانستانی دانشگاه خوارزمی  به مناسبت افتتاح کمیته صلح و هنر  که یکی از کمیته های انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان می باشد، در تاریخ ۲۰ تیرماه ۹۷  در دانشگاه خوارزمی تهران برگزار گردید.

🔻جشنواره با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید شروع شد و سپس سرود ملی ایران و افغانستان پخش شد.

در ابتدای جشنواره دبیر انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان آقای مصطفی کابلی به معرفی کمیته ها و اهداف انجمن مطالعات صلح پرداختند.

ایشان در ابتدای سخنانش از رویدادهایی که در رابطه با صلح و هنر در افغانستان در جریان است گفت و جشنواره دمبوره بامیان و کاروان صلح هلمند و انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان را شامل اقدامات بزرگ و ارزشمندی در خصوص صلح دانست.

کابلی در ادامه به اهداف انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان پرداخت و در خصوص اهمیت تشکیل انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان مطالبی را بیان کردند.

🖋در ادامه جناب آقای علی جان اسلام زاده دبیر انجمن دانشجویان افغانستانی دانشگاه خوارزمی به ابعاد روانشناسی و جامعه شناسی صلح پرداخت و افزودند: نهادینه سازی و جاری سازی صلح در جامعه، از طریق ایجاد تفکر صلح آمیز و برپایی برنامه های فرهنگی با محوریت همدلی و آشتی امکان پذیر است و این امر باید رسالت قشر تحصیل کرده افغانستان باشد.

🖋آقای جهانگیر یعقوبی دبیر جشنواره هنر برای صلح، رسیدن به صلح را از طریق گسترش فعالیت های هنری بررسی نمودند و به بیان هدف برگزاری جشنواره پرداخت.

🔻در همین حال، دکلمه زیبایی توسط خانم نرگس هزاره و خانم معصومه رضایی  اجرا شد و سپس شاهد اجرای موسیقی سنتی(دنبوره) توسط آقای محمد سلطانی بودیم .

جشنواره بزرگ هنر برای صلح

🖋پس از آن سخنران برنامه جناب آقای جمال انصاری  مسئول امور دانشجویی سفارت جمهوری اسلامی افغانستان به نمایندگی از سفیر محترم، از مسولین دانشگاه خوارزمی جهت همکاری با برنامه های دانشجویان افغانستان تشکر نموده و افزودند: صلح نیاز اساسی جامعه ما است و یکی از کلمه های ارزشمند است که برای هر انسان مقبولیت دارد و انسان در پرتو صلح می تواند به شکوفایی برسد. جناب آقای جمال انصاری در ادامه سخنان شان به شرح فعالیت های بخش دانشجویی سفارت از جمله : حذف گواهی تجرد، ثبت نام دانشجویان افغانستانی در مناطق ممنوعه، و رایگان شدن صدور پاسپورت ماشین خوان برای دانشجویان پرداختند.

🔻سپس اعضای تئاتر گروه مام میهن به سرپرستی آقای صبور اجرا نمودند.

جشنواره بزرگ هنر برای صلح

🖋سخنرانان بخش پایانی برنامه آقای دکتر محمد سرور مولایی، محقق و پژوهشگر برجسته زبان و ادبیات فارسی و جناب آقای مهدی میرزایی خطاط و هنرمند برجسته افغانستانی بودند.

جشنواره بزرگ هنر برای صلح

🔻در پایان موسیقی سنتی افغانستان به صورت زنده توسط گروه موسیقی چکاوک به سرپرستی آقای مهدی رضایی مونیر و موسیقی پاپ توسط آقایان مجتبی خاوری و امید حسینی اجرا شد.از نکات حائز اهمیت این جشنواره، استقبال پر شور علاقمندان به هنر و صلح بود که ازدحام جمعیت باعث شوده بود که تعداد بسیاری سر پا نظاره گر برنامه های جشنواره باشند.

درباره‌ی زهیر کابلی

زهیر کابلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *