خانه / اخبار / بیانیه انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان در پیوند با حادثه تروریستی غرب کابل

بیانیه انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان در پیوند با حادثه تروریستی غرب کابل

بیانیه انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان در پیوند با حادثه تروریستی غرب کابل
بار دیگر دستان خون آلود دشمنان میهن، از آستین جنایتکاران سفاک و خون آشام قرن، برآمد و افغانستان را در دریای غم فرو برد.
دشمنان قسم خورده ملت افغانستان برخلاف شیوه گذشته که مراکز دولتی، مساجد، مدارس و آموزشگاه ها را آماج حملات کور خود قرار می دادند، این بار با حمله مذبوحانه بر محفل عروسی در غرب کابل عده زیادی از هموطنان ما را بخصوص کودکان و زنان را به خاک و خون کشیدند.
با کمال تاسف دولتمردان کشور به ویژه مسئولان امنیتی و همچنین کشورهای قدرتمند جهان به جای اقدامات لازم امنیتی و مبارزه با تروریسم جهانی، بار دیگر به محکومیت عاملان آن و صدور بیانیه اکتفا نمودند.
آیا اگر چنین فاجعه انسانی در یکی از کشورهای اروپایی و آمریکایی اتفاق می افتاد باز هم واکنش ها این گونه بود؟!
انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان به عنوان نهادی که همواره به دنبال ترویج فرهنگ صلح، همزیستی مسالمت آمیز و زندگی آرام برای همه اقوام و ملیت های افغانستان است و در این مسیر از هیچ تلاشی دریغ نکرده ، ضمن محکوم نمودن این فاجعه هولناک و ضد انسانی که مصداق بارز جنایت علیه بشریت است، نکات ذیل را به دولت و حکومت وحدت ملی، به ویژه نهادهای امنیتی کشور همچون؛ وزارت داخله، امنیت ملی و همچنین نهادها و سازمان های بین المللی حقوق بشری یادآور می شود:
۱. بر اساس قانون اساسی کشور، حکومت مسئول حفظ جان و تامین امنیت شهروندان، فارغ از ملیت، نژاد، قوم، زبان، سمت، مذهب و دین و آیین آنها است. بنابراین، انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان حکومت وحدت ملی به ویژه نهادهای امنیتی کشور را در این فاجعه بزرگ مقصر دانسته و از مسئولان قضایی کشور خواستار پیگرد قانونی شخص یا اشخاصی که در انجام وظایف خود قصور یا کوتاهی نموده اند، می باشد و بایستی مسئولیت خطیر حفظ جان مردم به فرزندان دلسوز و خدمتگذار وطن سپرده شود تا بار دیگر شاهد چنین فجایعی نباشیم
۲٫ بر اساس منشور سازمان ملل متحد و اعلامیه جهانی حقوق بشر، حق حیات و زندگی توام با آرامش و همزیستی مسالمت آمیز، حق طبیعی هر انسان است. بنابراین، انجمن صلح، از سازمان ملل متحد، نهادها و سازمان های بین المللی حقوق بشری، اقدامی اساسی در توقف کشتار و قتل و عام شهروندان افغانستان را خواستار است.
۳. انجمن صلح، خواهان بررسی این فاجعه انسانی و مجازات عاملان آن از سوی مراجع و نهادهای بین المللی کیفری می باشد.
۴٫ دلجویی و حمایت جدی از خانواده های شهدا و رسیدگی به مجروحان و درمان ایشان در بیمارستان های کشور و در صورت لزوم، اعزام ایشان به خارج از کشور حداقل اقدامی است که دولت بایستی به آن اهتمام ورزد.
۵٫ انجمن صلح، در شرایط نابسامان کنونی از دولت افغانستان می خواهد به جای پرداختن به امور حاشیه ای و جانبی چون جشن استقلال، برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح و… در اندیشه تدبیری جهت تامین امنیت کشور و مبارزه قاطعانه با دشمنان ملت افغانستان باشد.
انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان ضمن تسلیت این فاجعه دلخراش به بازماندگان و ملت بزرگ افغانستان، برای شهدای گلگون کفن این جنایت تروریستی علو درجات را آرزو داشته و از دولت و نیروهای اطلاعاتی کشور می خواهد تا به وظایف قانونی خویش به دقت عمل نموده و با دستگیری عوامل اصلی این جنایت ضد بشری، موجبات تسلای دل بازماندگان و مردم افغانستان را فراهم آورند در غیر این، کاسه صبر ملت لبریز خواهد شد وانگهی دولت و حکومت مسئول پیامدها و اقدامات بعدی مردم خواهد بود.
اعضای انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان، آرزوی صلح سراسری و پایدار را برای همه جهان و بالاخص مهین عزیزمان افغانستان دارد.
انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان
۲۸ اسد ۱۳۹۸

درباره‌ی زهیر کابلی

زهیر کابلی

همچنین ببینید

انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان

جلسه دوره ایی انجمن در کابل

    💢دومین جلسه دوره ایی انجمن مطالعات بین الملل صلح افغانستان ، ۴ اسد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *